Diriliş Rabia Hatun Kim? Gerçek Tarihte Ertuğrulun Sevdiği Rabia Bala Hatun Var mı?

Diriliş Ertuğrul yeni sezon hazırlıkları sürerken diziye dahil edilen yeni karakterler de kulislere düşmeye başladı. Diziye 2018-2019 sezonunda Rabia Bala karakteri dahil oluyor. Dizide Ertuğrul Bey’in eşlerin biri olarak karşımıza çıkacak olan Rabia Bala Hatun kimdir? Gerçek tarihte var mı?

Diriliş Ertuğrul severlerin en çok merak ettiği konuların başında dizide yer alan karakterlerin gerçek tarihle olan bağlantıları yer alıyor. 5. Sezona başlayacak olan fenomen diziye yeni bir karakter daha dahil oluyor. İsmi Rabia Bala Hatun olarak geçen bu karakter Ertuğrul Bey Bey’in aşkı olarak yeni sezonda yer alacak. Peki Ertuğrul Bey’in böyle bir sevdiği var mı? Bu karakteri kim canlandıracak?

Konumuzun tarihsel sürecine geçmeden Rabia karakterini kim canlandıracak ondan bahsedelim. Rabia Hatun karakterini daha önce Evlat Kokusunda rol alan Hande Soral canlandıracak. Güzel ve başarılı oyuncu Hande Soral daha önce Yılanların Öcü, Birleşen gönüller, Kalbim Yangın Yeri, ve Evlat Kokusu  dizilerinde rol almıştır.

Kardeşi Bensu Soral ile oyunculuk sektöründe kariyer yapan güzel oyuncu kısa sürede yapımcıların aranan yüzü haline gelmiştir. Özellikle Evlat Kokusu ve Kalbim Yangın Yeri dizilerindeki performansı ile yıldızı parlamıştır. Şimdi ise Diriliş Ertuğrul dizisinde Rabia Bala Hatun karakterini canlandıracaktır. Rabia Bala gerçek tarihte var mı? Kimdir?

Diriliş Rabia Bala Hatun(Malhun Hatun) Kim?

Diriliş Ertuğrul dizinde yer alan Rabia Bala Hatun karakterleri kafaları karıştıran bir ayrıntı olarak tv dünyasına bomba gibi düştü. Karakter ile ilgili kimi eleştirmen böyle bir karakterin gerçek tarihte olmadığını ve sadece dizi için özel olarak oluşturulan bir karakter olduğunu söylemekteler. Peki bu bilginin aslı var mı? Rabia Bala karakteri gerçekten yok mu?

Rabia Bala Hatun yada sadece Bala Hatun Osman Bey’in eşlerinden birisidir. Mal Hatun ve Bala Hatun Osman Bey’in iki eşidir. Bir diğer kaynakta ise Bala Hatun ile Malhun Hatun’un aynı kişi olduğunu söylemektedir. Başka bir kaynakta ise Malhun Hatundan sonra Osman Bey, Bala Hatunla evlenmiştir.

Bala Hatun’un Şeyh Edebali’nin kızı olduğunu söylerler. Bala Hatun(Malhun Hatun)çok güzel ve alımlı bir kızdır. Bir çok Bizans prensi bile onunla evlenmek istermiş. Osman Bey durumu Şeyh Edabali’ye açınca, Şeyh Osman Bey’in ilerde büyük bir devlet kuracağını ve çok meşgul olacağını bildiğinden kızı ile ilgilenemeyeceğini hissetmiş. Ancak bunu kızına sormak istemiş.

Kızı ile konuştuğunda ise Osman Bey ile kızı Malhun(Rabia Bala Hatun)’un evlenmelerine müsaade etmiştir. Yani Osman Bey ile hayatını birleştirecek olan Rabia Bala Hatun, 600 yıllık imparatorluğun annesi olarak tarihe geçecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın