Ayşen Gruda Kimdir? Kaç Yaşında? Kaç Tane Filmde Rol Aldı?


Güncelleme: 18 Aralık 2018 : 20:33
0

Usta sanatçı Ayşen Gruda son günlerde sağlık sorunları ile mücade ediyor. Geçtiğimiz günlerde yoğun bakıma kaldırılan Ayşen Gruda’nın doktorları sanatçının son durumunun daha iyi olduğunu açıkladı.

Yaşadığı sağlık sorunu ile bütün ülkeyi üzüntüye boğan sevilen aktristi yakından tanıyalım…

Ayşen Gruda kim? Ayşen Gruda kaç yaşında? Ayşen Gruda’nın kardeşleri kim? Ayşen Gruda eşi kim? Ayşen Gruda kızı kim? Ayşen Gruda torunu var mı?

AYŞEN GRUDA KİMDİR?

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1944 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı.

KARDEŞLERİ DE OYUNCU

Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu oldu. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

Ayşen Gruda, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

KİMİNLE EVLENDİ?

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi’nde 1965 yılında tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Bu evlilik uzun sürdü. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda’dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü.

Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

HANGİ FİLMLERDE OYNADI?

Ayşen Gruda, “Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı”, “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı.

2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.