Vatanım Sensin Mehmet Akif Ersoy’u Kim Canlandıracak Belli Oldu!


Güncelleme: 14 Mart 2018 : 09:16
0

48.bölümü ile 15 Mart Perşembe günü ekranlara gelecek olan Vatanım Sensin de milli mnücadelede sona doğru geliniyor. İşgal güçleri ile yapılan mücadelede sona gelinirken yeni cumhuriyetinde temelleri yavaş yavaş atılmaya başlanıyor. Dizinin bu haftaki bölümünde merhum şair Mehmet Akif Ersoy Cevdet’le görüşüyor. Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Hangi oyuncu canlandıracak.

Q3 Medyanın yapımcılığında ekranlara gelen Vatanım Sensin’in 48. Bölümünde yeni karakterler diziye dahil olmaya devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy dizinin yeni bölümünde Cevdet’le görüşerek milli mücadelede etkin rol alan kişilerden birisi oluyor. Peki milli şairimiz Akif Ersoy’u canlandıran oyuncu kim?

Mehmet akif Ersoy’u canlandıran oyuncumuz Tolga Tekin’dir. Tolga Tekin 1973 Ankara doğumludur. Zeynep Kolyuk ile 2013 yılında evlenmiştir. Altın portakal en iyi erkek oyuncu ödülü için aday gösterilmiştir. 1996-2004 yılları arasında Adana Devlet Konservatuarı’nda görev almış ve daha sonra Ankara tayin edilmiştir. Behzat Ç. , Muhteşem Yüzyıl, Reis, Deniz Yıldızı ve Kapalı Çarşı gibi yapımlarda rol almıştır. Paramparça dizisinde Tekin rolü ile oldukça sevilmiş ve tanınmıştır. Peki merhum Mehmet Akif Ersoy kimdir? Çileli hayat hikayesine kısaca göz atalım.

Mehmet Akif Ersoy, günümüzde İstaklal Marşının kabulünün anıldığı zamanlarda en çok merak edilen kişilerden. Mehmet Akif’in çok çileli bir hayatı olmuştur. 1873 yılında Fatih’in Sarıgül semtinde doğmuştur.Babasının enced hesabına göre koyduğu ismi Ragif’tir.

Babası ölümüne kadar oğlu Mehmet Akif’e Ragif ismi ile hitap etmiştir. Ancak ismin telaffuzu zor olduğu için yakın çevresi ve annesi ona Akif diye seslendi. Çocukluk yılları aldığı eğitimlerle geçti. Ortaokulu bitirdikten sonra dönemin en iyi okulu olan Mekteb-i Mülkiye yani Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Babası öldükten sonra okulu bıraktı ve Veterinerlik Fakültesine parasız olarak giriş yaptı.

Bu okulu birincilikle bitirdi. 1893 yılında Ziraat Bakanlığında işe başladı. Müdür Yardımcısı olarak sürdürdüğü işinden 1913 yılında istifa etti. Mehmet Akif arapçai, farsça ve Fransızca bilmektedir. Hatta o dönemlerde bu üç dilden yaptığı çeviriler bir dergide yayınlanmaktaydı. Merhum Şair mesleğinden çok şairlikle hep gündem oldu. Şairliği ön planda idi. Resmi Yazışma Usülü dersleri verdi. Osmanlı Edebiyatı dersleri de veren Akif, 1920’de Burdur Milletvekili seçildi.

Cevdet ile Mehmet Akif’in Karşılaşma Anı