MasterChef Türkiye Jüri Üyesi Mehmet Yalçınkaya Kimdir? Nerede Çalışıyor?


Güncelleme: 19 Aralık 2018 : 13:53
0

Tv8 ekranlarında izleyici ile buluşan yemek ve yarışma programı MasterChef Türkiye yarışmacıları kadar jüri üyeleri ile de dikkat çekiyor.

Her biri alanında uzman olan üç jüri üyesinin yer aldığı MasterChef Türkiye programı 23 Aralık Pazar günü düzenlenecek final bölümü ile ilk sezonunun şampiyonunu belirleyecek.

MasterChef Türkiye jüri üyelerinden zor beğenmesi ile tanınan yarışmacılara titizliği ile zor anlar yaşatan Mehmet Yalçınkaya’yı yakından tanıyalım.

Mehmet Yalçınkaya kim? Mehmet Yalçınkaya nereli? Mehmet Yalçınkaya nerede çalışıyor? Mehmet Yalçınkaya kaç yaşında? Mehmet Yalçınkaya restoranı nerede? Mehmet Yalçınkaya evli mi? Mehmet Yalçınkaya hangi otelde çalışıyor?

MEHMET YALÇINKAYA KİMDİR?

12 yaşında amcasının yanında aşçılık yapmaya başlayan Mehmet Yalçınkaya Bolulu.

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

2004 yılında İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı. 2005 yılında Amerika’ nın ünlü gurme dergisi “CULINARY” de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı. Yine 2007 yılında aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı. Mehmet Yalçınkaya, Almanya’nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu.

Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı. Halen uluslar arası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir.

TÜRK MUTFAĞINA YENİLİKLER GETİRDİ

Farklı tatların buluşması olan “Fusion Mutfak” akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye’ de ilk uygulayan cheflerden biridir. Yalçınkaya, 2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi.

Mehmet Yalçınkaya, 2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla( Al Mırgab) dünya turuna cıktı. Burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa da çalışmalarda bulundu.

FİLM FESTİVALLERİNDE ÇALIŞTI

2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.

OLİMPİYATLARDA DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.