RTÜRK Ceza Yağdırdı! Hangi Diziler Ceza Aldı? Neden Ceza Kesildi?


Güncelleme: 15 Kasım 2018 : 18:15
0

RTÜK, BizimHikaye dizisindeki ”Kiraz” karakterinin “aşırı makyaj, dans, erkek arkadaş edinme, evde erkek arkadaş ile parti yapma gibi unsurlarla kadınlaştırıldığı” kanaatinden dolayı Fox Tv’ye idari para cezası verdi. RTÜK ayrıca şiddet sahnelerinden dolayı; Çukur, Sen Anlat Karadeniz, Avlu ve Muhteşem İkili dizilerine de para cezası verilmesine karar verdi.

RTÜRK Ceza Yağdırdı! Hangi Diziler Ceza Aldı? Neden Ceza Kesildi?

RTÜK, en çok izlenen dizilerindeki olumsuz sahneleri göz önünde bulundurarak ‘Sen Anlat Karadeniz‘, Çukur‘, ve ‘Avlu’ dahil birçok başarılı diziye ceza kesti. Her yeni bölümüyle seyirciyi ekran başına kilitleyen reyting rekortmeni diziler, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun “Şiddet” engeline takıldı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, “Bizim Hikaye” dizisindeki bir çocuğu “kadınlaştıran” görüntüler ile “Çukur”, “Avlu”, “Sen Anlat Karadeniz” ve “Muhteşem İkili” dizilerindeki şiddet sahneleri sebebiyle televizyon kanallarına ceza kesti. Haftalık toplantısında vatandaşların da yoğun şikayetlerine konu olan “çocuk istismarı” ile ilgili bazı yayınlar ele alındı. “Şiddet” ve “Çocuk istismarı” nın fazlaca işlendiği reyting rekortmeni dizilere cezadan nasiplerini aldı.

Çocuk Yaştaki Bir Çocuğun Kadınlaştırması

RTÜK, Fox TV’de ekranlarında izleyicisi ile buluşan “Bizim Hikaye”dizisine “çocuk istismarı” niteliğinde görüntülere yer verildiğini düşünerek inceleme başlattı. Yapılan incelemelerde, 18 yaşından küçük bir kızı canlandıranKiraz” karakterinin “aşırı makyaj, dans, erkek arkadaş edinme, evde erkek arkadaş ile parti yapma gibi unsurlarla kadınlaştırıldığı” kanaatine varıldı. Üst Kurul, söz konusu dizide yer alan sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğunu değerlendirerek Fox TV’ye idari para cezası kesilmesini kararlaştırdı.

“Şiddet” ve “Kadına Yönelik Şiddet” Sahnelerine Ceza Yağdı!

Çok sayıda şikayet alan “Çukur” dizisi yine şiddet içerikli sahneleri ile RTÜK tarafından cezalandırıldı. Toplantıda, Show TV‘de yayımlanan “Çukur” dizisinde ayaklarından tavana asılı olan bir adamın dumanlar tüten sönmemiş kireç dolu bir varile batırılma tehdidiyle konuşturulmaya çalışılması gibi şiddet içerikli sahnelerin gösterilmesinin “şiddeti özendirici veya kanıksatıcı” hale getirdiği gerekçesi ile cezayı kesti.

Yine ekranların sevilen dizisi olan ve Star TV’de yayımlanan “Avlu” dizisinde de sopayla dövme, boğazı sıkma, boğma, arabayla ezme, mahkum kavgası, bıçaklama, işkence, yüze çay dökme, ütü masasına yatırma gibi birçok şiddet sahnesinin yer aldığı belirlendi. Kurul, bu sahnelerin şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olduğu kanaatine vararak kanala idari para cezası uyguladı.

ATV’ye de idari para cezası kesildi

Kadına yönelik şiddet içerin rekortmen dizi “Sen Anlat Karadeniz” diziside tokat atma, boğaz sıkma, boyundan tutup sürükleme, parmak kırma, kemerle dövme gibi kadına yönelik şiddet içeren sahnelere yer verildiğini, söz konusu dizide yer alan sahnelerin ve diyalogların şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olduğu gerekçesiyle (a24.com)