Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisinin Yayın Tarihi Açıklandı! Atatürk’ü Kim Canlandıracak?


Güncelleme: 25 Şubat 2020 : 16:07
0

Uzun süredir hazırlıkları süren tarihi dizi Ya İstiklal Ya Ölüm’ün yayın günü ve yayın tarihi belli oldu.

Milli Mücadele’nin 100. Yılına özel olarak Trt tarafından hayata geçirilen Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin detayları belli oldu.

İşte Atatürk Rolüne Hayat Verecek İsim!

Geniş oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin başrolünde Atatürk rolüne hayat veren İlker Kızmaz yer alıyor. Dizide ayrıca Birkan Sokullu, Dolunay Soysert, Osman Sonant, Alina Boz, Hilmicem İntepe, Rıza Kocaoğlu, Umut Karadağ, Ushan Çakır, Altan Erkekli, Mehmet Özgür ve Serkan Ercan yer alıyor.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisinin Konusu Ne?

İlk bölüm fragmanı yayınlanan “Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisi; 16 Mart 1920’de İtilaf Devletlerinin İstanbul’u işgal edip Meclis-i Mebûsan’ı dağıtmasından sonra Mustafa Kemal Paşa liderliğinde vücut bulan Kuvayı Milliye hareketini ve Ankara’da kurulacak tam bağımsız meclisin açılış serüvenini anlatıyor.

Dizi, İstanbul’un işgali ve Meclis-i Mebûsan’ın İstanbul’da dağıtılmasıyla Ankara’da yeniden açılması arasında geçen 6 kritik haftayı gerçeklere bağlı kalarak anlatıyor.

6 hafta boyunca mebusların canları pahasına, vatan aşkıyla gizli ve tehlikeli yollarla Ankara’ya ulaşma çabaları, Milli Mücadele hareketine İstanbul’dan silah taşıma gayretleri, Atatürk’ün yeni Meclisi açma mücadelesi ve işgale karşı topyekûn karşı koyma iradesinin anlatıldığı dizide; yerli ve yabancı oyuncuların yanı sıra binlerce figüran yer alırken; dönemi en iyi şekilde ekrana yansıtabilmek için kullanılan onlarca gerçek mekân, dönem arabaları, silahlar, kostüm ve dekor tasarımı da izleyiciyi olayların içine çekecek.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Ne Zaman Başlıyor?

Geniş kadrosu ve büyük prodüksiyonu ile dikkat çeken Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin ilk bölümü, İstanbul’un işgalinin yüzüncü yılı olan 16 Mart 2020’de yayınlanacak.

Dinin 6’ıncı ve son bölümü ise TBMM’nin açılışının yüzüncü yılı olan 23 Nisan haftasında ekranlara gelecek.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Kaç Bölüm?

Çekimleri 16 Ocak’ta başlayan ve mini dizi olarak hayata geçirilen Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi 16 Mart 1920 ile 23 Nisan 1920 tarihleri arasında yaşanmış 6 haftalık gerçek bir kesiti yine 6 haftada yayınlanacak 6 bölüm ile ekranlara getirmeye hazırlanıyor.