Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Kim Kimdir? Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Kaç Bölüm?


Güncelleme: 16 Mart 2020 : 21:32
0

Trt ekranlarında yayınlanmaya başlayan tarihi mini dizi Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi izleyici ile buluştu.

Başrollerinde İlker Kızmaz, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Ushan Çakır ve Altan Erkekli gibi isimlerin yer aldığı Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi 16 Mart Salı akşamı yayınlanan ilk bölümü ile ekran macerasına başladı.

İstanbul’un İtilaf devletlerince işgalinin yaşandığı 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi arasındaki tarihsel süreci konu alan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde hangi oyuncu hangi karaktere hayat veriyor?

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Kim Kimdir?

Mustafa Kemal (İlker Kızmaz)

İlker Kızmaz’ın hayat vereceği Mustafa Kemal, Heyet-i Temsiliye Başkanı sıfatıyla milli mücadelenin önderi olacak. Kaybetmeye tahammülü olmayan ve özgürlüğüne düşkün Mustafa Kemal, Ankara’daki meclisin açılması için gereken tüm mücadeleyi yanındaki vatan sevdalıları ile gerçekleştirecek.

Topkapılı Mehmet (Birkan Sokullu)

Birkan Sokullu’nun hayat vereceği Topkapılı Mehmet, eski tulumbacı ve kabadayı sıfatıyla işgale karşı direnişin önemli figürlerinden biri olarak zulmün karşısında duracak.

Galip (Hilmi Cem İntepe)

Hilmi Cem İntepe’nin Dar-ül Fünun tarih bölümü öğrencisine hayat vereceği Galip, genç yaşının verdiği coşku ile işgale tepki göstererek doğru bildiğini sakınmayacak.

Nazan (Melis Sezen)

Melis Sezen’in hayat vereceği Nazan karakteri de mücadelenin en çetin geçtiği koşullarda hayat dolu ve romantik özelliğiyle aşkını arayacak.

Halide Edip (Dolunay Soysert)

Milli mücadelenin simge isimlerinden biri olan ve Dolunay Soysert tarafından canlandırılacak Halide Edip de kitleleri etkileme gücüne sahip özelliğiyle düşman kuvvetlerine karşı mücadelede ön saflarda yer alacak.

İhsan Pere (Rıza Kocaoğlu)

Rıza Kocaoğlu’nun hayat vereceği İhsan Pere; zeki, vatansever ve korkusuz şekilde İstanbul Telgraf Merkezi’nin baş memuru olarak desteğini verecek.

Ali Fuat Paşa (Osman Sonant)

Osman Sonant’ın hayat vereceği Ali Fuat Paşa, iyi bir asker ve diplomat olarak 20. Kolordu Kumandanı sıfatıyla milli mücadelenin en kritik görevlerinden birini üstlenecek.

Mehmet Akif (Mehmet Özgür)

Mehmet Özgür’ün hayat vereceği ve İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif de vatansever kişiliği ile mücadelenin simge figürlerinden biri olacak.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Kaç Bölüm?

Çekimleri 16 Ocak’ta başlayan ve mini dizi olarak hayata geçirilen Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi 16 Mart 1920 ile 23 Nisan 1920 tarihleri arasında yaşanmış 6 haftalık gerçek bir kesiti yine 6 haftada yayınlanacak 6 bölüm ile ekranlara getirmeye hazırlanıyor.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Künye

Yönetmenliğini Yasin Uslu’nun üstlendiği, senaryosunu Funda Çetin’in kaleme aldığı, Kirli Kedi & Atlantis Yapım prodüksiyonluğunda hayata geçirilen Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin yönetmen koltuğunda Yasin Uslu oturmakta.

Dizinin senaryo yazarlığını ise Funda Çetin yapmakta.