Kuruluş Osman’ın tanıtımları rekor kırdı! Kuruluş Osman Ne Zaman Başlayacak?


Güncelleme: 6 Kasım 2019 : 10:05
0

Başrolünde ünlü oyuncu Burak Özçivit’in rol aldığı Kuruluş Osman dizisi için geri sayım başladı.

Atv kanalında izleyici ile buluşmaya hazırlanan Kuruluş Osman dizisi Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’in hayatını konu alıyor.

Başrolünde dünyaca ünlü aktör Burak Özçivit’in Osman Bey karakteriyle yer alacağı Kuruluş Osman dizisinin daha başlamadan yurt dışındaki ülkelerin yayın haklarını satın aldığı biliniyor.

Kuruluş Osman Hangi Gün, Hangi Kanalda?

Çarşamba akşamları atv kanalında izleyici ile buluşması beklenen Kuruluş Osman dizisinin bugüne kadar iki tanıtımı yayınlandı. Yayınlanan iki tanıtım da sosyal medyada binlerce beğeni alarak izlenme rekoru kırdı.

55 Milyon İzlenme

Yayınlanmadan rekorlara imza atan dizinin ikinci tanıtımı bir haftada 35 milyon izlenme aldı. İlk tanıtımı sanal alemde 20 milyondan fazla izlenen ‘Kuruluş Osman’, iki tanıtımı ile 55 milyondan fazla izlenme alarak kırılması güç bir rekor elde etti.

Sosyal Medyada Trend Oldu

Dizi, ikinci tanıtımda kullandığı #DevletOlmak hashtag’i ile de adından söz ettirdi.

#DevletOlmak hashtag’i ile yayınlanan tanıtım Twitter’da Türkiye ve dünya gündemine birinci sıradan girdi. ‘Kuruluş Osman’ın ikinci tanıtımı bir hafta içerisinde yalnız Twitter’da 52 milyon 625 bin etkileşim alırken; Twitter, İnstagram, Facebook ve Youtube’da 35 milyondan fazla izlendi.

Fragman 25 Ayrı Dile Çevrildi

İkinci tanıtım başta İngilizce, İspanyolca, Arapça, Rusça, Endonezce ve Urduca olmak üzere 25 ayrı dile çevirdi.

İlk Fragmanda Neler Vardı?

Kuruluş Osman’ın ilk tanıtımında; Osman Bey sisler arasından atıyla babası Ertuğrul Bey’in otağına gelir ve kararlı biçimde bey otağına yürür. Otağın kapısını açmasıyla ışık huzmeleri arasında sahibini bekleyen tahtı görür. Tahtın üzerinde sancak, pusat ve rahnenin üzerinde Kur’an’ı Kerim vardır. Kur’an-ı Kerim’de Fetih sûresi sayfası açıktır.

Osman, tahta doğru hareket ettikçe yer sarsılır. Dış seste, Şeyh Edebali ona iktidarı, kuracağı cihan devletini müjdeler ve beylik öğütleri verir. Osman’ın göğsünde kuracağı ve nesli tarafından dünyaya yayılacak olan cihan devletini temsil eden çınar ağacı belirir. Diz çöken ve başını göğe çeviren Osman Bey, hilali görüp Allah’a teslim olur. Tahta tekrar baktığında ise taht boştur. Sancak, pusat ve Kur’an-ı Kerim, Osman’ın gönlüne işlenmiştir.

Şeyh Edebali’nin Sözleri Fragmanda

Tanıtıma Şeyh Edebali’nin “Ey Oğul! Unutma! Yolumuz; ezelden ebede kadardır. Gayemiz; gönüller yapmaktır. Davamız; kul olmaktır”, “Ey Oğul! Hilalin gölgesinde adalet ol. Merhamet ol. Derman ol. Gazi ol. Devlet ol” ve “Ey Oğul! Millete bey olasın. Mazlumlara Fatih olasın. Zalimlere Yavuz olasın. Diyarlara Süleyman olasın. Devleti ebed müddet olasın” sözleri damga vurdu.

Kuruluş Osman Dizisi Künye

Atv ekranlarında izleyici ile buluşacak olan Kuruluş Osman dizisinin başrolünde Burak Özçivit yer alırken dizinin yapımcılığını Mehmet Bozdağ üstlenmekte.

Kuruluş Osman dizisinin yönetmen koltuğunda ise Metin Günay oturmakta.