Kurşun Dizisinin Hazırlık Sürecinde Neler Yaşandı?


Güncelleme: 31 Ekim 2019 : 10:14
0

Fox tv ekranlarında yayınlanmaya başlayan Kurşun dizisinin tasarım ve proje sürecinde neler yaşandığı ortaya çıktı.

1970’lerin İstanbul’unda geçen dizinin prodüksiyonunda pek çok ilke imza atıldı.

İkinci bölümü 30 Ekim Çarşamba akşamı Fox tv’de yayınlanan Kurşun dizisi geniş oyuncu kadrosu ve heyecanlı senaryosuyla şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Burçin Terzioğlu, Berrak Tüzünataç, Kürşat Alnıaçık, Sarp Akkaya ve Engin Şenkan gibi isimlerin yer aldığı Kurşun dizisi Most Production imzası taşıyor.

Tarihi bir dizi olma özelliği taşıyan Kurşun’un yapım sürecinden şaşırtıcı rakamlar ve detaylar ortaya çıktı.

Bir Yıl Önceden Hazırlıklar Başladı

Tasarım süreci 1 yıl öncesine dayanan projenin prodüksiyon aşamasında, 100 kişilik sanat ve dekor ekibi 4 ay boyunca titizlikle çalıştı. 15 kişilik kostüm ekibi, 3 ay gibi kısa sürede tasarımını da yaptıkları 2000 parça kıyafetin dikimini gerçekleştirdi.

3000 metre karelik alanda 70’ler dokusundaki mahallenin yapımı için 3,5 ton boya, 6 bin demir profil, 1000 metre kumaş, 40 metreküp ahşap kullanıldı.

Türk Dizi Tarihinde Bir İlk!

Dizi için 1970‘lere ait yüzlerce film izlenip bir çok arşiv araştırmaları gerçekleştirildi. Konusunda uzman danışmalar eşliğinde Türk dizilerinden daha önce kullanılmayan CGI efekt tasarımları yapıldı.

Kamera arkasında yaşanan heyecan verici ve merak uyandıran diğer detayları ise projenin tasarım ve yapımcılığını üstlenen Gül Oğuz şöyle anlattı:

“Kıyısından da olsa yakaladığım bir dönem 70’ler. Dönemin renkli atmosferine bir şekilde tanık olduğum için bu yılların samimiyetini, kendine has dokusunu güçlü bir hikaye ile ekrana taşımak istedim. Var olan projelerden daha farklı bir soluk getireceğini düşünüyorum. Geçtiği dönem, kostümler ve o yılların canlı renkleri ile bu farkın izleyiciyi cezbedeceğini, karşılığını bulacağını tahmin ediyorum.”

Kurşun Dizisi Nerede Çekiliyor?

Çekimleri ağırlıklı olarak İstanbul’un Arnavutköy semtinde gerçekleştirilecen dizinin bazı sahneleri ise Cağaloğlu’nda geçiyor.

Kurşun Dizisinin Konusu Ne?

İstanbul’un 1970’li yıllarına ışık tutan “Kurşun”, adalet arayan Orhan Atmaca isimli bir savcının, kalemine güvenen hırslı gazeteci Leyla Devrim’le birlikte verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Orhan ve Leyla aşklarıyla, hırslarıyla 70’lerin renkli mahalle kültürü ve karanlık yer altı dünyası arasında savrulurken, izleyici de bir ülkenin özgür, çılgın, umutlu gençliğinin kavgayla, siyasetle, aşkla ve müzikle büyüyüp kabadayılıktan mafyaya, rocktan arabeske, köylerden şehirlere, şehirlerden başka yeni bir ülkeye dönüşmesine tanık olacak.