Elif Şafak’ın Aşk Kitabı Netflix Dizisi Oluyor! Elif Şafak Aşk Kitabının Konusu Ne?


Güncelleme: 17 Ekim 2019 : 12:46
0

Dünyanın en ünlü internet üzerinden dizi izleme platformu olan Netflix’ten ilginç hamle!

Netflix, Almanya’nın en büyük kitap fuarlarından biri olan The Frankfurter Buchmesse’te, Elif Şafak’ın “Aşk” adlı kitabının haklarını aldığını duyurarak büyük bir sürprize imza attı.

Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından biri olan ve dünyada da oldukça fazla okunan Elif Şafak’ın 2011 yılında yayımlanan Aşk kitabı dizi oluyor!

Son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirdiği projelerini artıran Netflix’ten bir hamle daha geldi! Çağatay Ulusoy’un başrolünde oynadığı Hakan Muhafız dizisinden sonra Beren Saat ve Mehmet Günsur’lu Atiye dizisi de Netflix’in Türkiye projeleri arasına girmeyi başarmıştı.

Şimdi de Netflix bir Türk yazarın kitabının haklarını satın alarak dizi yapmaya hazırlanıyor. Elif Şafak’ın Aşk kitabının prodüksiyonuna ne zaman başlanacağı ve projede kimlerin yer alacağı şimdilik belli değil.

37 Dile Çevrilmişti

Elif Şafak imzalı “Aşk” kitabı 2011’de yayımlanması üzerine sadece Türkiye’de 850.000’den fazla kopya satış rakamına ulaşmasının ardından 37 dile çevrildi. Bu bağlamda, The Royal Society of Literature üyesi olan Şafak, çağdaş edebiyatın en ünlü isimleri arasında yerini aldı.

Aşk Kitabının Konusu Ne?

Kitapta okur hikaye içinde hikaye keşfederek Şafak’ın derin hayal dünyasına bir adım atıyor. Yedi yüzyıla yayılan ve tamamen iki farklı kültür üzerinden birbirine ayna tutan bu iki paralel hikayede okur 13. yüzyılın en önemli şair ve mutasavvıfı Mevlânâ Celâleddin Rûmî, Sufizm ve evrensel düzeyde bir aşk arama üzerine derin bir keşfe çıkıyor.

“Her gerçek aşk ve arkadaşlık beklenmedik bir değişimi de beraberinde getirir. Eğer birisini sevdikten önce veya sonra aynı insan olarak kalıyorsak, aslında yeterince sevmemişiz demektir…” Ella Rubinstein iyi bir mahallede kocası ve üç genç çocuğu ile birlikte güzel bir evde yaşamaktadır. Kendinden emin ve başarılı hissetmesi için gereken her şey varmış gibi görünür. Ancak eksik olan bir şey vardır, ne kendisine ne de başkalarına açıklayamadığı bir şey.. Ella’nın hayatının tam da göbeğinde bir boşluk vardır – aşkla dolacak olan bir boşluk. Ella, neredeyse tesadüf eseri 13. yüzyılın en önemli şair ve mutasavvıfı Mevlânâ Celâleddin Rûmî, onun yoldaşı Şems-i Tebrîzî, aşkın ve hayatın 40 kuralı hakkında bir el yazısı okumaya başlar, ve ruhunda derin bir arzu hisseder, bu arzu onu neticede bu gizemli yazarı daha da yakından tanımak üzerine bir yolculuğa çıkartır. Bu hikaye ruhsal felsefe, bilgelik ve şiir sanatının iç içe geçmesinden oluşan bir yolculuktur, Ella ile birlikte okurları arkadaşlığın, özgürlüğün, inancın ve aşkın kalp kırıklıklarıyla birlikte keşfedildiği gizemli bir dünyaya götürüyor…”