25 Litre Belgeseli Hangi Kanalda Yayınlanacak? 25 Litre Belgeseli Neyi Anlatıyor?


Güncelleme: 22 Mayıs 2019 : 23:35
0

Ünlü belgesel kanalı National Geographic tarafından hazırlanan ve ünlü şarkıcı Gökhan Özoğuz’un sunuculuğunu üstlendiği 25 Litre belgeseli izleyici ile buluşuyor.

Dünyada baş gösteren su sıkıntısını konu edinen 25 Litre belgeselinin anlatıcılığını üstlenen Gökhan Özoğuz’a ünlü oyuncu Özge Özpirinççi de eşlik ediyor.

25 Litre Belgeseli Ne Zaman, Hangi Kanalda?

25 litre belgeseli Fox tv ekranlarında 24 Mayıs Cuma günü saat 20.00’de yayınlanacak.

25 Litre Belgeselinin Konusu Ne?

’25 Litre’ belgeseli gelecekte tüm dünyayı etkisi altına alacağı öngörülen su kıtlığına dikkat çekmenin yanı sıra, bu küresel sorunun ülkemize olası etkilerini gözler önüne sermeyi de hedefliyor.

25 Litre belgeseli; geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluğu ele alırken, günümüzde bu karanlık tabloyu değiştirmenin yollarını Gökhan Özoğuz rehberliğinde arıyor.

25 Litre belgeseli; son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town’daki su kıtlığına karşı önlem olarak yerel yönetim tarafından planlanan ve günlük kişi başı su tüketiminin 25 litre ile sınırlanmasını öngören “Sıfır Günü” uygulamasından esinleniyor ve kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı geleceğin Türkiye’sine uyarlıyor.

İlber Ortaylı da Konuşuyor

Gökhan Özoğuz’un anlatıcılığını üstlendiği ve Özge Özpirinçci’nin de Özoğuz’a katıldığı belgeselde, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Boğaziçi Üniversitesi İklim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, MEF Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Kibaroğlu, İSKİ Su Arıtma Dairesi Başkanı Fatih Yıldız, WWF Türkiye Tatlı Su Program Müdürü Eren Atak, Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni ve Programcısı Dr. Ömer Madra, Hidropolitik Akademi Direktörü Dursun Yıldız, Kokopelli Şehirde Eş Sorumluları ve permakültür tasarımcıları Yasemin Kırkağaçlıoğlu ve Elif Çatıkkaş ile Artemis Genel Müdürü Emel Eliipek ve Artemis Çevre Yüksek Mühendisi ve Ar-Ge Direktörü Ergin Erol gibi önemli uzmanlar da konuyu farklı açılardan ele alıyor, mevcut durumu ve çözüm önerilerini konuşuyor.

Belgeselde hane içi alınabilecek önlemlerin de altı çizilirken, tüketiciler tasarrufa bugünden başlamaya davet ediliyor. Tüketicilerin su tasarrufu konusunda neler yapabileceği ise www.yarininsuyu.com internet sitesinden takip edilebiliyor.

Dünyadaki giderek artan su kıtlığına dikkat çekmek için hazırlanan 25 litre belgeseli 24 Mayıs Cuma günü Fox tv’de…